Jsem vdaná 32let. Manžel je OSVČ, podniká v autodopravě od r. 1999. O svém podnikání mě nikdy nechtěl informovat. Před dvěma lety si manžel pořídil milenku, se kterou tráví hodně času. A k tomu ještě dluhy, o kterých jsem nevěděla. V únoru jsem obdržela jako účastník řízení exekuci na 500.000 Kč. Na účtech jsme nic neměli, byl nám zastaven všechen majetek v SJM (garáž, chalupa, zahrada, byt). Manžel si nemohl vzít půjčku, protože za poslední 2 roky nevykázal zisk a také nebylo čím ručit. Se synem jsem peníze sehnala a exekuci zaplatila (50 synova pojistka,120 dar od mých rodičů, 30 z mého účtu, 300 od přátel). Od února mi manžel přestal přispívat na domácnost. Bydlíme v bytě se synem, který je rok po studiu, nemá práci a nemá nárok na žádnou sociální dávku. Z mého platu 16.000 Kč hradím nájem, synovy potřeby, jídlo. Nemohu zaplatit nedoplatky za topení 11.000 Kč a další. Mé požadavky manžel ignoruje. Chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaké řešení mé finanční situace.
Dále bych chtěla vědět, co si mohu nárokovat při rozvodu, v případě, že se nedohodneme.
Manžel OSVČ má tahač (536tis), návěs (360 tis) a osobní auto (344 tis) na leasing, který mu právě končí. Loni v září prodal akcie a vložil (177 tis.) na podnikatelský účet.

Chalupu jsme dostali v r. 95 darem od mých rodičů, odhadní cena byla 101 tis. Není obyvatelná, slouží k pracovní rekreaci. Garáž jsme koupili před podnikáním (130 tis.), zahradu během podnikání (40 tis.). Byt jsme museli odkoupit od města do SJM. Zaplatila jsem ho loni v prosinci (135 tis). Manžel nepřispěl. Vždy si jen užíval zábavu, lyžovačky ve Francii, teď s milenkou. Existuje nějaké mravní právo? Chtěla bych byt a chalupu, aby mé děti a vnouček měly nějakou jistotu. Co mám pro to udělat? Děkuji. Blažena

ODPOVĚĎ:
Manžel je povinen přispívat na domácnost, a pokud tak nečiní, nebo nejsou manželé schopni se domluvit, může jeden z manželů požádat soud, aby stanovil, jakou částku je manžel povinen druhému manželovi přispívat. Podejte tedy návrh na výživné pro manželku k okresnímu soudu. Uveďte všechny skutečnosti a pokuste se je doložit. Manželé mají v zásadě právo na stejnou životní úroveň, přičemž výživné se nestanovuje jen s příjmů, ale i z majetku.
V případě rozvodu nemohu říci, které věci konkrétně zůstanou komu, ale soud přihlédne např. k tomu, že manžel má podnikatelské dluhy, mimomanželský vztah, a odmítá přispívat na domácnost. Pokud jde o chalupu, záleží, zda jste ji dostali darem oba, nebo jen Vy. Pokud jen Vy, tak nikdy nebyla Vašeho manžela, a nikdy se ani nebude řešit ve vypořádání SJM. Pokud oběma, tak je situace složitější. Vše, co člověk dostane darem je jeho, a nepatří do společného jmění manželů (SJM). Soud by tedy, dle mého názoru měl rozhodnout tak, že polovinu chaty přiřkne každému z Vás. Může se ale stát, že se stane předmětem vypořádání.
Ve Vašem případě můžete většinu finančních transakcí a plateb prokázat (i např. svědecky), takže se domnívám, že finanční vyrovnání bude výrazně ve Váš prospěch.