Rozšířila jsem SJM o mou nemovitost. Nemovitost jsem pořídila z již dříve prodané zděděné nemovitosti po rodičích. Nyní se rozvádíme a manžel samozřejmě půlku chce. Je to nyní společné jmění manželů (v současné době družstevní byt s žádnou anuitou). Mám možnost vysoudit půlku zpět po dokázání, že peníze již dříve pochází z mého dědictví?

Rekapitulace:
1/ r. 2000 dědictví
2/ r. 2001 koupě bytu
3/ r. 2006 prodej bytu
4/ r. 2006 stavba domu
5/ r. 2006 manželství + přepsání poloviny domu na manžela
6/ r. 2015 prodej domu
7/ r. 2015 koupě družstevního bytu
8/ r. 2016 - plán rozvod a následný prodej družstevního bytu??

Poznámka: Do stavby domu se investovala hypotéka 500.000,- CZK, která byla psaná na manžela, ale následným prodejem domu se nedoplacená hypotéka kompletně doplatila. Ze zbytku peněz se pořídil výše zmíněný družstevní byt, který nyní užívám s dětmi, manžel je zatím u svých rodičů. Děkuji, Dobromila

ODPOVĚĎ:
Obávám se, že nikoliv. Nemovitost Vašim rozhodnutím náleží do společného jmění a skutečnost, že se to nyní "nehodí" nelze použít jako argument pro navrácení v předešlý stav. Navíc tzv. zákonný režim společného jmění manželů, ze kterého jste citovala pravidlo, že do SJM nenáleží hodnoty získané darem, platí pouze potud, pokud si manželé nedohodnou své podmínky, což se ve Vašem případě stalo. Je mi líto.