Chtěla bych se zeptat na dotaz, týkající se rozhodnutí soudu. Bratranec se po rozvodu manželství nemohl dohodnout na rozdělení SJM s bývalou manželkou, podal proto návrh na rozdělení k soudu. Obsahem SJM byly 2 byty (jeden hodnota 1.100.000 Kč, druhý 2.500.000 Kč dle znaleckých posudků) a obchod.

Všechny nemovitosti v osobním vlastnictví, o jejich nabytí se zasloužili oba stejným dílem. Bývalá manželka má v péči 17 letou dceru. K překvapení bratrance nedávno soud vynesl následovný rozsudek. Bratranec získal byt v hodnotě 1,1 mil. a doplatek 300 tis., jeho bývalá manželka byt v hodnotě 2,5 mil. Obchod s výnosem byl rozdělen na podílové vlastnictví 1/2 + 1/2. Bratranec se domníval, že soud dělí majetek spravedlivě na půl, proto se na soud obrátil. Měl by se nyní proti rozsudku odvolat a má šanci na úspěch? K čemu soudy přihlíží při dělení majetku? Děkuji, Simona

ODPOVĚĎ:
Soud při dělení majetku přihlíží na životní podmínky manželů a dětí. V tomto případě určitě přihlédl ke svěření téměř dospělého dítěte do péče matky. Doporučila bych se proti rozhodnutí odvolat. Dcera je téměř dospělá, takže není třeba počítat s markantním nárůstem jejích budoucích potřeb (např. větší pokoj apod.). Tudíž ani takový způsob rozdělení majetku nelze považovat za vhodný.