Jsem od 8/2010 rozvedená. S bývalým manželem vlastníme v SJM pouze byt 3+1. Chystám dohodu o vypořádání majetku v SJM . Lze v této dohodě řešit i převod manželovy poloviny bytu na syna, tzn. název by byl: Dohoda o vypořádání majetku v SJM a darovací smlouva.

Pak by následovalo ustanovení o vypořádání s bytem tak, že každý nabude vkladem polovinu a pak by pokračovala darovací smlouva, kde manžel tu svou daruje synovi? Jedním vkladem s jedním poplatkem? Nebo to nejde řešit jednou smlouvou a musí se darovací vložit na katastr až po schválení dohody? A druhý dotaz se týká ostatního movitého majetku, je nutné ho rozepisovat nebo stačí uvést, že zařízení bytu zůstává v majetku toho, kdo byt užívá. Děkuji, Beáta

ODPOVĚĎ:
Doporučuji Vám sepsat dohodu o vypořádání SJM a darovací smlouvu zvlášť, sloučením by mohlo dojít k nesrovnalostem. Formulaci, že zařízení bytu zůstává v majetku toho, kdo byt užívá lze použít, aniž by jste musela přesně vyjmenovávat součásti tohoto zařízení.