S manželem se chceme rozvést. Máme hypotéku na dům + menší dluhy a nezletilé dítě. Na všem se dohodneme. Z domu odcházím a manžel tam chce zůstat. Hypotéka je společná. Nevíme jak pokračovat se splácením hypotéky a jak dál pokračovat s hypotékou. Poraďte prosím jak se s tím vypořádat. Na advokáta aby vše zařídili nemáme dostatek peněz.

Nechci aby mě manžel vyplácel. Nemá na to dostatek financí a já se domu vzdám. Jak to řešit? Jak to sepsat? Kde máme najít nějaké formuláře ke stažení? Jak to řešit s bankou? A kdo bude hradit dceřino stavební spoření? Já na to nemám. Děkuji, Simona

ODPOVĚĎ:
Když se na všem jste schopní dohodnout, tak jednoduše podejte návrh na místně příšlušný soud – jde o návrh na rozvod manželství a schválení dohody o  vypořádání společného jmění manželů.
Hypotéka bohužel společná zůstane, banka nebude ochotná a schopná převést ji jen na jednoho z Vás – a budete podílovými spoluvlastníky, což není zcela příjemné, protože budete oba odpovídat do výše nesplaceného dluhu. Hypotéku nelze rozdělit rovným dílem.
V bance si domluvte schůzku s Vaším hypotečním poradcem a zjistěte si všechny možnosti ohledně hypotéky, a to ještě před podáním návrhu na rozvod manželství.
K návrhu na rozvod pak připojte dohodu o vypořádání společného jmění manželů a návrh na svěření dítěte do péče, ve které stanovíte povinnost manžela hradit dceřino spoření (příp. výživné).