Po matce mám byt v osobním vlastnictví ze kterého potřebuji vyplatit bratra. Zajímá mne, jak to mám udělat, aby částka kterou mu vyplatím byla jen jeho a v případě jeho rozvodu nebyla započítávána do SJM. Děkuji za radu. Petra

ODPOVĚĎ:
Záleží, jakým způsobem jste byt s bratrem nabyli. Pokud Vám ho matka darovala, nebo jste ho po ní zdědili, tak byt a i případné peněžní prostředky, které za byt dostanete, nejsou ze zákona součástí SJM.
Vše, co získáte darem nebo zdědíte, nepatří do SJM, což platí i na věci, které si za takto nabytý majetek pořídíte. V případě úplatného převodu náleží prostředky do SJM, a Vy nemůžete udělat nic, co by to mohlo změnit.
Pouze Váš bratr by  musel po dohodě s manželkou zúžit SJM, aby tam tyto prostředky, kterými ho vyplatíte, nepatřily.