02/2012 jsem se s manželem rozvedli, dohodou jsme zažádali o rozdělení SJM, které nám však krajský soud zamítl, protože dluhy jsou zatíženy exekucemi a taktéž nemovitost, která je také předmětem dělení. Dostali jsme ale radu a to podat žalobu, jelikož bývalý manžel o mém zadlužení nevěděl, vzala jsem celý dluh na sebe. Jak podat žalobu? Existuje vzor? Děkuji. Lenka

ODPOVĚĎ:
Ve Vašem případě pro vypořádání společného jmění manželů (SJm) bude nutné podat k soudu návrh na vypořádání společného jmění manželů SJM podle § 150 odst. 3 občanského zákoníku, v tomto návrhu by měla zaznít i skutečnost, že dluhy (závazky), vznikly jednomu z manželů, aniž by o tom druhý z manželů věděl a souhlasil. Bohužel se výše uvedené pravidlo o vyloučení dluhů (závazků) ze SJM nevztahuje na všechny dluhy, ale musí jít o závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů. Pokud by šlo o “drobné“ závazky, nelze tyto ze SJM vyloučit.
Přesto, co bylo výše uvedeno, odpovídá manžel za závazky vyloučené ze SJM, vedle svého výlučného majetku, též majetkem ze SJM.

Exekuční řád i Občanský soudní řád umožňuje, aby byly závazky uspokojeny i ze společného jmění manželů. Do té doby než bude rozhodnuto o vypořádání SJM, lze proto tento majetek exekučně napadnout. Jedinou obranou při probíhající exekuci je tzv. vylučovací (excindační) žaloba podaná ve smyslu § 267 odst. 2 Občanského soudního řádu, z důvodu, že majek nespadá do SJM, ale je například výlučným majetkem druhého manžela, který jej nabyl před manželstvím, dědictvím, darem.
Vzory žalob jsou dostupné v naší poradně zde. Jak již napovídá název sekce, vzory jsou ke stažení zadarmo.