Zajímalo by mě, jestli když si matka dítěte chce změnit trvalé bydliště, zda se automaticky změní i dítěti. Nebo k tomu musí dát souhlas i otec dítěte? Dítě není svěřeno do výhradní péče matky, je tedy v péči obou rodičů. Děkuji Olina.

ODPOVĚĎ:
Ke změně trvalého pobytu nedojde automaticky tím, že si trvalý pobyt změní matka. Za občana mladšího 15 let ohlásí změnu zákonný zástupce nebo ten, komu bylo dítě svěřeno do péče soudem. Obecně nepanuje shoda v otázce, zda postačí ohlášení jednoho zákonného zástupce (matky nebo otce), či je třeba ke změně trvalého pobytu aktivita obou rodičů současně. Bohužel ne všechny úřady postupují jednotně.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Kdo rozhoduje o trvalém pobytu dítěte při svěření do péče matce, jednomu z rodičů?