Ráda bych si založila ŽL, ale jako vedlejší pracovní činnost. Chci se zeptat, jaké jsou podmínky, co se vše musí platit. Zda se zdravotní a sociální platí každý měsíc nebo jednou ročně. Jedná se totiž o organizaci dětských táborů a výletů (tudíž bych ŽL využívala jen od června-srpna). Předem děkuji za informace o tom, jak to chodí, když člověk má ŽL. Děkuji, Alena

ODPOVĚĎ:
Abyste mohla být OSVČ s vedlejší činností, musíte splnit některou z podmínek pro vedlejší činnost – například mít zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění, pobírat invalidní či starobní důchod, pečovat o osobu závislou na péči jiné osoby apod. Splnění podmínek pro vedlejší činnost je zapotřebí okresní správě sociálního zabezpečení doložit, některé si zjistí sama. Podrobné informace o jednotlivých podmínkách a způsobu jejich dokládání najdete zde:
http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/druhy-svc/dokladani-duvodu-vedlejsi-samostatne-vydelecne-cinnosti-pro-ucely-duchodoveho-pojisteni.htm
Co se týče zdravotního pojištění, při vedlejší činnosti neplatíte zálohy, vše zaplatíte až po skončení roku na základě Přehledu. Co se týče sociálního pojištění, to jako OSVČ s vedlejší činností platíte pouze tehdy, přihlásíte-li se sama k důchodovému pojištění. Pokud nejste účastníkem důchodového spoření, je v roce 2015 minimální výše zálohy 778 Kč měsíčně, jestliže jste účastníkem důchodového spoření, pak je to částka 698 Kč měsíčně.