Mám dotaz ohledně rodičovské dovolené. Po tříleté variantě, která mi končí v říjnu 2012, se z důvodu péče o dítě budu vracet až v lednu 2013. Zaměstnavatel mi to umožní, dostanu neplacené volno. Zajímalo by mě, zda od října 2012 do konce roku musím za sebe hradit zdravotní pojištění? Nebo zda ho hradí stát? Děkuji, Dagmar

ODPOVĚĎ:
Během neplaceného volna nemusíte odvádět pojištění za předpokladu, že Vaší zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě bydliště nahlásíte, že i nadále pečujete o dítě mladší čtyř let věku. V takovém případě za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát a doba péče o dítě se Vám bude započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.