Jsem student prezenčního studia Jihočeské Univerzity. V dubnu 2012 mi bude 26 let. Státní závěrečné zkoušky mám na podzim 2012. Na konci května 2012 mi končí roční pracovní smlouva (HPP). Chtěl jsem se zeptat na období 1. 6. 2012 – cca 15. 9. 2012 (konec prezenčního studia).

Mohu si zažádat od června na úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti, když už mi v té době nebude 26 let a budu si muset sám hradit pojištění? Děkuji, Ivoš

ODPOVĚĎ:
Díky novele zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, která začala platit od 1.1.2012, mají podle § 25, odst. 4 nyní nárok na podporu v nezaměstnanosti také studenti denního studia, kteří splní potřebnou dobu pojištění. Pokud jste tedy během uplynulých dvou let před evidencí na úřadě práce vykonával po dobu alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální pojištění, nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám vznikne. Skutečnost, že jste studentem prezenčního studia, jste povinen úřadu práce oznámit při zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Během evidence na úřadě práce za Vás hradí zdravotní pojištění stát a doba evidence se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.