Můžete mi potvrdit nebo vyvrátit mou domněnku, že na koupi bytu v družstevním vlastnictví výlučně jedním manželem nelze sepsat dohodu o zúžení společného jmění manželů? Existuje vůbec právní cesta, jak koupit byt výlučně jedním manželem? Prostředky výlučně patřící jednomu nelze prokázat (jedná se o příjmy ze zaměstnání a stavební spoření, vše během manželství). Děkuji, Vanda

ODPOVĚĎ:
Nevidím důvod, proč by nebylo možné zúžit SJM týkající se družstevního bytu.
Notářskou smlouvou se sepíše, že si zužujete SJM, v ní vymezíte, co ze společného majetku je čí (tak aby prostředky jednoho dosahovaly na hodnotu družstevního bytu) a jeden z manželů odkoupí byt do výlučného vlastnictví.
Při sepisování smlouvy nemusíte prokazovat, co je čí a co je společné – je to smlouva a ta je založená na dohodě stran. Takže z toho jak jste situaci nastínila, není důvod hledat překážky k zúžení SJM.
Smlouvu musíte nechat sepsat notářem, jiná forma není přípustná, takže se na něj s klidem obraťte a situaci dořešte.