Jednou budu dědit se svým bratrem družstevní byt po mamince, v kterém bydlí sama. Bratr bydlí ve dvougarsonce s manželkou, s jejím synem  Štefanem a jeho manželkou, všichni 3 pocházejí z Ukrajiny. Štefanovi maminka umožnila přihlásit se k ní do nájmu na dobu neurčitou přes družstvo. Prý to potřebuje kvůli pobytu. Po smrti maminky se tam nastěhuje a můj bratr proti tomu nebude mít námitky. Prosím o radu jak zamezit jeho nastěhování do bytu po mamince. Já mám zájem o prodej tohoto bytu. Bylo by vhodné abych si u maminky také udělala nájemní smlouvu na dobu neurčitou? Děkuji, Markéta

ODPOVĚĎ:
I když budete mít nájemní smlouvu, budete jen další nájemník – s odvozeným právem nájmu. Vlastníkem podílu v bytovém družstvu, ze kterého vyplývá nájem, je pouze Vaše matka.
Společný nájem v bytovém družstvu je možný pouze mezi manželi, proto v dědickém řízení se budete muset dohodnout na vyplacení jednoho z Vás, na prodeji nebo na postupných splátkách. Jde o to, zda Vás bratr bude schopen vyplatit nebo zda bude schopen splácet. Tato skutečnost bude mít vliv na jednání u notáře.
Nemůžete předem bratra vyloučit, má stejná práva jako Vy. Ledaže by Vaše matka sepsala závěť a určila Vás jako dědičku (za předpokladu, že by měla jiný srovnatelný majetek, který by se rovnal dalšímu dílu dědictví).