Vracím se do zaměstnání po dlouhodobé pracovní neschopnosti. Moje místo je obsazeno jinou pracovnicí a zaměstnavatel mi nabídl jinou práci, ale na poloviční úvazek za poloviční mzdu. Má na to právo? Může mi snížit mzdu? Děkuji moc, s pozdravem, Simona.

ODPOVĚĎ:
Bude záležet na tom, co máte v pracovní smlouvě. Pokud máte výši úvazku obsaženou v pracovní smlouvě, nemůže bez Vašeho souhlasu tuto část změnit. S tím pak souvisí i výše mzdy.
Pokud Vás nemůže zařadit na Vaše předchozí pracovní místo, ani jiné, které by odpovídalo pracovní smlouvě, a Vy nesouhlasíte se změnou pracovní smlouvy, vznikají překážky na straně zaměstnavatele, tedy vzniká nárok na náhradu mzdy.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Změna pracovní pozice po dlouhodobé pracovní neschopnosti DPN a snížení platu, mzdy
  • Zaměstnavatel v době pracovní neschopnosti obsadil místo zaměstnance jiným zaměstnamcem - může to udělat nebo je povinen držet místo do doby než se zaměstnanec vrátí?