Jsem zaměstnaná od roku 2014 u svého zaměstnavatele, nyní mne chce prospustit, ale nutí mne podepsat dohodu, aby mi nemusel vyplatit odstupné. Vyhrožuje mi (mám nahrávky na mobilu). Prosím poraďte mi, jak mám postupovat, abych měla nárok na odstupné i při podepsání dohody. Výpověď mi odmítá dát, raději po mě bude šlapat. Děkuji, Hedvika

ODPOVĚĎ:
Při uzavření dohody o ukončení pracovního poměru náleží zaměstnanci odstupné jen v následujících případech:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.
Takový důvod uzavření dohody by v ní musel být výslovně uveden.
Při jakémkoli jiném důvodu nebo bez uvedení důvodu nárok na odstupné nevzniká.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Výhrůžky zaměstnavatele při nepodepsání dohody o ukončení pracovního poměru zaměstnancem, pracovníkem - snaha nevyplatit odstupné odcházejícímu pracovníkovi