Chtěla jsem se zeptat, zda může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci v jednom měsíci dovolenou a přesčasy. Zaměstnanec je THP a má v pracovní smlouvě sjednáno odpracování 150 hodin přesčasů bez nároku na odměnu. Zaměstnanec si tak v podstatě vybranou dovolenou hned zadarmo odpracuje. Děkuji. Michaela.

ODPOVĚĎ:
Rozvržení pracovní doby provádí zaměstnavatel, stejně tak jako může nařídit čerpání dovolené. Nic nebrání tomu, aby v jednom měsíci nařídil přesčasy i dovolenou. Je velmi nepravděpodobné, že by ve smlouvě bylo zakotveno, že zaměstnanec odpracuje 150 hodin přesčasů bez nároku. Obvyklé je, že je uvedeno, že 150 hodin přesčasů je zohledněno ve mzdě, tedy mzda je do základu vyšší než by byla bez zohledněných přesčasů. Nejde tak o odpracování přesčasů bez nároku na odměnu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • THP, technickohospodářský pracovník a práce přesčas zdarma do 150 hodin/rok - odporacování v měsíci, kdy má dovolenou