Pracuji v nepřetřžitém provozu s nerovnoměrným rozvržením pracovních směn. V pracovní smlouvě, mám uvedenu tuto větu, v tomto znění: "Rozsah práce přesčas zaměstnance může činit vyjímečně více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce."

1) Tato věta opravňuje zaměstnavatele, mi naplánovat práci přesčas do 416 hodin ročně?
2) Slovní spojení "více než, " nemá na znění věty, dle par. 93 ZP žádný vliv a zaměstnavatel po mě nemůže požadovat přesčas větší než 8 hodin týdně v průměru za VO a nad 150 hodin za rok?
Děkuji, Václav

ODPOVĚĎ:
Platí bod 2. Zaměstnavatel může nařídit maximálně 150 hodin přesčasů, přičemž v týdnu nesmí přesčasy činit více než 8 hodin, výjimečně více.
Nad rámec tohoto rozsahu může být práce přesčas vykonávána pouze se souhlasem zaměstnance, tedy nikoli nařízena.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Kolik hodin práce přesčas může zaměstnavatel přikázat zaměstnanci za týden, měsíc a rok?