Pracuji v recepci ještě s dvěma kolegy s pracovní dobou ranní 5:00 - 13:30 hod., odpolední 13:30 - 22:00 hod. Střídání 3 dny denní, 3 dny odpolední, 3 dny volno. Máme 40hodinový úvazek, 8 hod denně, s výměrou dovolené 25 dní/rok (naše společnost poskytuje 5 týdnů dovolené). Je stanovena týdenní pracovní doba správně?

Neměla by být 38,75 hod za týden, 7,75 hod denně? Co se týká nároku na dovolenou, nikdo nám není schopen vysvětlit jaká by byla výměra při 38,75 hod týdenní pracovní době. Nemáme žádné personální oddělení a mzdy zpracovává externí firma. Děkuji, Miluše.

ODPOVĚĎ:
Podle § 78 odst. 1 písm. d) zákoníku práce pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je dvousměnným pracovním režimem režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve 2 směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích.
Z Vašeho popisu vyplývá, že rozvržení pracovní doby odpovídá definici a jedná se tak o dvousměnný provoz, pro který § 79 odst. 2 písm. c) zákoníku práce stanoví týdenní pracovní dobu 38,75 hodiny.
Vzhledem k tomu, že 38,75 hodin týdně odpovídá plnému úvazku v pracovním poměru, nemá tato skutečnost žádný vliv na výši nároku na dovolenou.