Počet stránek ve webu: 37.159

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Pracuji v nepřetržitém dvousměnném provozu. Na jedné pozici se nás střídá šest, což umožňuje plánovat směny velmi nepravidelně. Podle zaměstnavatele ze zákoníku práce (konkrétně § 81, odst. 2) vyplývá povinnost naplánovat zaměstnanci na každý týden alespoň jednu směnu. Je to správný výklad? Děkuji, Karel.

Ve firmě máme provoz na směny od pondělí do neděle i přes svátky, tedy 365 dní v roce. Směny máme následovně
- 12 hodin: od 6:00 do 18:00,
- od 10:00 do 22:00.

Pracuji v obchodě na zkrácený úvazek 35 h/t a mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Zaměstnavatel mi na měsíc prosinec rozplánoval 147 hodin, což obsahuje i počet hodin za dva státní svátky. Je to tak správně? Započítává se svátek do fondu pracovní doby při nerovnoměrně rozvržené pracovní době? Děkuji za odpověď. Diana

Pracuji v recepci ještě s dvěma kolegy s pracovní dobou ranní 5:00 - 13:30 hod., odpolední 13:30 - 22:00 hod. Střídání 3 dny denní, 3 dny odpolední, 3 dny volno. Máme 40hodinový úvazek, 8 hod denně, s výměrou dovolené 25 dní/rok (naše společnost poskytuje 5 týdnů dovolené). Je stanovena týdenní pracovní doba správně?

Pracuji v sociálních službách s jednosměnným pracovním režimem a 40 hodinovým pracovním týdnem s nepravidelně rozvrženou pracovní dobou. Pobírám stálý měsíční plat. Zaměstnavatel tvrdí, že v období 26 týdnů po sobě jdoucích (1/17-6/17) jsem byl povinen odpracovat 1040 hod. (26 x 40), bez ohledu na to, že za 04/17 a 05/17 byly celkem 4 svátky, připadající na všední pracovní dny.

Odvěký spor ohledně svátku u nepravidelně rozvržené prac. doby. Páni právníci, přiznejte konečně, že pracovník v tomto režimu musí skutečně ve vyrovnávacím období fyzicky odpracovat více hodin než pracovník s jednosměnným režimem a pravidelně rozvrženou pracovní dobou (např. za období 7/17 až 12/17 to dělalo 48 hodin při 40 hodinovém pracovním týdnu – 6 svátků).

Může mi zaměstnavatel dát vytýkací dopis na základě neplnění povinností zaměstnance a porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci? Údajně se jedná o nekorektní vystupování, kde došlo k poškození dobrého jména firmy. Neloajální jednání znemožnilo vedoucímu pracovníkovi praxi v jiné firmě, šíření negativní atmosféry.

Pracuji jako uklízečka v příspěvkové organizaci senior. Zajímalo by mě jak je to s prací ve svátek. Zaměstnavatel mi odmítá den zaplatit s tím, že si musím vybrat náhradní volno za den kdy jsem v práci a je státní svátek. Je to opravdu tak? Nebo je to na domluvě? A co když odmítnu pracovat ve svátek jen za náhradní volno? Můžu se nějak bránit? Děkuji za odpověď.

Jsem matka (dvě děti v mateřské škole, tedy MŠ) zaměstnaná na půl úvazku na postu prodejce uměleckých knih v prodejně, která je součástí státní instituce - galerie. Mám ještě dva kolegy studenty a jednoho nestudenta, poloviční úvazky a tříčtvrteční. Dozvěděli jsme se, že máme odpracovat směny během vánočních svátků a Nového roku. Tedy 25, 26.12. 2017 - svátky a dále i 1.1.2018.

Ráda bych se zeptala na správné řešení svátků u vychovatelů v nepřetržitém nepravidelném provozu. Vychovatel má v pravidelném, 14 denním rozpisu odpracovat 54 hodin přímé činnosti. Tzn. 5x6 hodin (všední den) + 2x12 hodin (víkend). Pokud státní svátek připadne na všední den, má nařízenou přímou činnost 12 hod.