Mám právo na měsíční odstupné když mi šéf řekl že mě nechce v práci jelikož jsem byl 1 měsíce na neschopence z důvodů poranění kolena která se stala v dané práci? Koukal jsem se na zákony a nějak jsem se nemohl dohledat. V dané firmě pracuji okolo 6-7 měsíců a jedná se o výpověď dohodou. Děkuji, Tadeáš

ODPOVĚĎ:
Skutečnost, že jste byl v pracovní neschopnosti, není výpovědním důvodem ze strany zaměstnavatele. Výpovědní důvody jsou uvedeny v § 52 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, v platném znění. Zaměstnavatel s Vámi může uzavřít pouze dohodu o ukončení pracovního poměru, daný důvod v ní s největší pravděpodobností neuvede, tudíž to bude dohoda o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu. Na odstupné byste nárok neměl (§ 67 odst. 1 ZP). Zároveň však nemáte povinnost danou dohodu podepsat a s ukončení pracovního poměru souhlasit.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Nárok na odstupné u dohodě o ukončení pracovního poměru ze navržené zaměstnavatelem ze zdravotních důvodů zaměstnance pracujícího ve firmě 6 měsíců, půl roku