Syn pracuje jako číšník, smlouva na dobu neurčitou. Je evidentní, že firma začíná upadat a chce se zbavit zaměstnanců. Začalo to zkracováním pracovní doby. Pokračuje to neplaceným volnem. Syn měl směnu 25.8. a 26.8., bylo mu ale sděleno, že tyto 2 dny bude provozovna zavřená a do práce nemusí. Dnes (03.10.2018) jsme zjistili, že bylo normálně otevřeno.

Další směna má být 29.8. a 30.8. Dnes (03.10.2018) šéf synovi sdělil, že si má vzít na tuto dobu neplacené volno. Navíc byla synovi vytýkána spousta malicherných věcí, z nichž většina byla neopodstatněných a spousta nepravdivých (špatná hudba z rádia, rozšiřování pomluv, špatná nabídka zboží hostům apod.). Dokonce padla zmínka o výpovědi dle paragrafu 53! 03/2018-08/2018 má syn nahlášenou dovolenou od 5.9.2018. Ale 3.9 a 4.9. by měl jít ještě do práce. Máme podezření, že mu ústně opět řeknou, že má neplacené volno, ale potom toho zneužijí a dají výpověď pro absenci. Má zaměstnavatel právo na takové jednání? Jak se můžeme bránit? Kam si můžeme stěžovat? Delší dobu nežiji v CZ, takže nemám přehled. Nemíním toto jednání nechat jen tak. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Podle § 84 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
V případě, že je směna již rozvržena a zaměstnavatel včas neoznámí změnu rozvrhu a práci pro daného zaměstnance nemá, jedná se o překážky na straně zaměstnavatele, tedy o volno s náhradou mzdy.
Zaměstnavatel nesmí bez dohody se zaměstnancem přikázat zaměstnanci neplacené volno.
Doporučuji trvat na písemném oznámení, že směna nebude odpracována a obrátit se na místně příslušný inspektorát práce.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Může zaměstnavatel přikázat neplacené volno pokud nemá práci pro zaměstnance, ale provozovna je otevřená?