Mám nemoc z povolání - karpální tunely: pravá ruka těžké postižení, levá ruka středně těžké postižení. Nemoc z povolání byla zjištěna 8.8.2016. Od 15.8.2016 - 31.7.2017 nemocenská, tedy dočasná pracovní neschopnost DPN - operace, komplikace, rehabilitace pravé ruky. Od listopadu 2016 mi zaměstnavatel v době nemocenské snížil platový výměr o 1.000 Kč.

Po ukončení nemocenské 31.7.2017 jsem dostala výpověď v zaměstnání. 1.8. - 30.8.2017 čerpání dovolené. Poté 2 měsíční výpovědní lhůta (od 1.9. - 31.10.2017). 24.10.2017 jsem nastoupila na nemocenskou, operace levé ruky. (Původně jsem nechtěla z obavy, že budu mít problémy jako po operaci pravé ruky, ale stav se nelepšil.) Nemocenská ukončena 2.4.2018. Z jakého období a jak se vypočítává renta a odstupné. Mzdová účetní mi vypočítala rentu z tzv. pravděpodobného výdělku, který je ale asi o 2.500 Kč nižší než mzda, kterou jsem měla před vznikem nemoci z povolání. Proč mi účetní vypočítala rentu z tzv. pravděpodobného výdělku a ne ze skutečného výdělku před zjištěním nemoci z povolání? Pracovala jsem v automobilovém průmyslu 10 let jako montážní dělník. Mám 48 let. V případě, že se mi nepodaří najít zaměstnání, jak dál? Valorizuje se renta a jak? Děkuji, Irina

ODPOVĚĎ:
Podle § 355 zákoníku práce v případě, že zaměstnanec v rozhodném období neodpracuje alespoň 21 dnů, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Rozhodným obdobím se rozumí předchozí kalendářní čtvrtletí, a za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, nikoli náhrada mzdy nebo platu. Zaměstnavatel proto správně použil pravděpodobný výdělek.
Zákoník práce obsahuje zmocnění pro vládu, aby vzhledem ke změnám, které nastaly ve vývoji mzdové úrovně a životních nákladů, upravila nařízením vlády podmínky, výši a způsob náhrady. Renta je tak pravidelně valorizována. Valorizace je automatická, provede se bez žádosti.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Nemoc z povolání - výpočet renty a odstupného z pravděpodobného výdělku