Jsem učitelka a dovolenou čerpám o letních prázdninách. V září 2018 jdu na operaci, pak bude následovat dlouhodobá neschopenka. Po jejím ukončení se již nechci vrátit do práce, ale chci odejít do předčasného důchodu PD (asi od ledna 2019). Budu mít tedy o jeden měsíc přečerpanou dovolenou, protože od září 2018 do konce roku 2018 budu v pracovní neschopnosti.

Budu muset proplacenou dovolenou vrátit? Nebo je tu nějaká jiná možnost? Děkuji, Jindřiška.

ODPOVĚĎ:
Podle § 222 odst. 4 zákoníku práce je zaměstnanec povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. Zákoník práce jinou možnost nepřipouští.