Mám dotaz týkající se pracovního poměru a mzdy. Manžel pracuje jako řidič a je placen hodinově. Pokud je státem uznávaný svátek a on pracuje, předpokládala jsem, že má nárok na:

1. náhradu za svátek +
2. hodinový plat dle počtu odpracovaných hodin +
3. ještě jednou odpracované hodiny jako 100% příplatek.
Ale v práci mu platí:
1. náhradu za svátek +
2. odpracované hodiny
Nechybí tam ten příplatek 100%??
Děkuji za odpověď, Olina.

ODPOVĚĎ:
Podle § 115 zákoníku práce náleží zaměstnanci, který pracoval ve svátek dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Zaměstnavatel se také může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
Jinak řečeno: zaměstnanec dostane buď mzdu a náhradní volno (s náhradou mzdy) nebo mzdu a příplatek ve výši nejméně 100%.