Pokud by se stala nehoda, že na přechodu řidič přehlídne chodce a srazí ho vozidlem. Jak se spor řeší? Je vždy připisována chyba řidiči? Jaký je rozsah trestu? Děkuji, Ivoš

ODPOVĚĎ:
Pokud nehodu zaviní řidič, jelikož přehlédne chodce (nevěnuje řízení dostatečnou pozornost), je to jeho vina. Samozřejmě může být přihlédnuto k doprovodným okolnostem, ale primárně je vina na straně řidiče.
Další postup se odvíjí od toho, k jakým následkům dojde – např. povaha zranění chodce, škoda na zdraví a majetku apod. Podle toho se může jednat o trestný čin či přestupek, od tohoto se také odvíjí možná sankce za takové jednání.
Samozřejmě není vždy vina na straně řidiče. Pokud malé dítě vběhne pod jedoucí auto tak, že vyběhne mezi auty přímo pod vozidlo, řidič by byl (za situace, kdy se plně věnoval řízení) vyviněn. To je jen jeden z příkladů. Takových mohou být desítky.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Pokuta nebo vězení pro řidiče co srazil chodce na přechodu - trest, trestní sazba