Pracuji jako THP pracovník. Již několikrát jsem zaučoval nového zaměstnance, který nastoupil na stejnou pozici jako já. Zaučování probíhá v pracovní době. Nikdy mi však nebyla vyplacena žádná odměna za toto zaučování. Mám na ní nárok? Je to pro mne práce navíc. Pokud ne, mohu zaučování odmítnout? V náplni práce toto zaučování uvedené nemám. Děkuji, Hubert.

ODPOVĚĎ:
Podle § 301 odst. 1 zákoníku práce jsou zaměstnanci povinni pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a spolupracovat s ostatními zaměstnanci.
Pokud se jedná o zaučování v oblasti, která spadá do druhu Vaší práce a nezpůsobuje nutnost pracovat přesčas, je zaměstnanec povinen zaškolit jiného zaměstnance, aniž by mu vznikl nárok na zvláštní odměnu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Povinnost zaučit, zaškolit nového zaměstnance - musí to dělat jiný zaměstnanec nemající to v pracovní smlouvě?
  • Odmítnutí zaučení, zaškolení nového zaměstnance jiným zaměstnancem
  • Mimořádná odměna, prémie za zaškolení nového zaměstnance - nárok zaškolujícího pracovníka