Je pro české soudy při posouzení ve sporu o platnost přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů závazná judikatura Soudního dvora EU? Je tedy v tomto případě výklad práva EU nadřazen českému? Musí tedy česká republika respektovat směrnici rady 2001/23/ES? Děkuji. Jitka

ODPOVĚĎ:
Jelikož se nacházíme v kontinentálním systému práva, není pro české soudy závazná žádná judikatura tak, jako v systému anglosaském (precedenty). Judikatura tedy závazná není, nařízení a směrnice ovšem pro členské státy závazné jsou. Směrnice Rady 2001/23/ES je závazná pro všechny členské státy a Česká republika se jí řídit musí.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Platnost judikatury Soudního dvora EU o přechodu práv a povinnosti z pracovněprávních vztahů - platnost na území ČR
  • Směrnice rady EU 2001/23/ES o přechodu práv a povinnosti z pracovněprávních vztahů, platnost v ČR (platnost judikatury Soudního dvora EU)