Počet stránek ve webu: 37.465

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Rodičovskou mám do 04/2018 a pracovní smlouvu na neurčito. Zaměstnavatel zavřel pobočku, kde jsem pracovala, ale firma nezanikla. Jsem ve 2. měsíci těhotenství a od 05/2018 budu na neschopence do porodu 09/2018. Mám nárok na mateřskou dovolenou a nemůže mi zaměstnavatel dát výpověď? Děkuji, Darina

Chci se zeptat, jaký mám nárok na dovolenou, pokud jsem podepsala pracovní smlouvu bez zkušební doby (jestli mohu 1 den vyčerpat již první měsíc) a jestli v případě ukončení pracovního poměru je klasická výpovědní 2 měsíční lhůta. Děkuji, Jarmila

Jak ošetřit situaci při uzavření registrovaného partnerství, kdy matka partnerky je nedohledatelná? Mám na mysli situaci, kdy matka může nekontrolovatelně uzavírat půjčky, které by posléze nehradila, vztahuje se povinnost hradit za ni dluhy i pro mne, jako reg. partnerku její dcery? Děkuji Lenka.

Od 19.6.2017 jsem na rodičovské dovolené. Po ukončení mateřské dovolené mně byla, na moji žádost, proplacená řádná dovolená (MD od 5.12.2016 do 18.6.2017). Pracuji ve školství a do zaměstnání se vracím 2.5.2019, 2 měsíce před prázdninami tj. před dovolenou. Budu mít nárok na dovolenou? Předem děkuji za odpověď. Hezký den, Šárka.

Mám nárok na placené volno na promoci syna? Jsem učitelka. Vztahuje se na mě nařízení vlády č. 135/2015? Děkuji, Blanka.

Jsem zaměstnankyně firmy Telia Call, pracuji jako externí zaměstnanec pro firmu ČEZ, a mám již poněkolikáté smlouvu na neurčito. Jde o to, že jsem zde již přes 3 roky (2015-2018) a nyní jsem těhotná. Termín porodu mám 25.7.2018, tzn. začátek mateřské by měl být mezi 30.5.2018 až 13.6.2018.

Má matka je zaměstnána od 13. září 2017 do konce 2017 na zkrácený pracovní úvazek tj. 4 hod. denně (pondělí až pátek). V pracovní smlouvě je uvedeno, že jí budou poskytnuty 4 týdny dovolené. Vzhledem k typu úvazku se ovšem dovolená poměrně krátí.

9 let pracuji ve firmě, v 01/2018 chci podat výpověď, budu tedy v 2měsíční výpovědní lhůtě. 02/2018 mám zaplacenou dovolenou. Může mi ji zaměstnavatel zakázat, když nebudu mít dostatek dovolené a budu ve výpovědní lhůtě? Děkuji, Natálie.

Chodím darovat plazmu, mohu po darování plazmy třeba na brigádu. Mám paragraf 24 hodin, ale zaplacené pouze 7,5 hod v mé práci. Jak je to, když jdu v době své ranní směny a jak když jdu v době mé odpolední směny darovat plazmu? Můžu tedy když jdu darovat vždy z rána, odpoledne na brigádu nebo nikoliv, ať už bych měla v práci ranní nebo odpolední směnu.

Hromadná dovolená - v zákoníku práce § 220 jsou přesně definovány možnosti čerpání hromadné dovolené, které zní: „Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem rady zaměstnanců určit hromadné čerpání dovolené, jen jestliže je to nezbytné z provozních důvodů; hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než 2 týdny a u uměleckých souborů 4 týdny.“