Chtěl bych se zeptat, jestliže pracuji ve třísměnném provozu a mám odpolední směnu od 14:00-22:00 a jsem objednaný v 10:00 k jednomu lékaři (ortoped) a ve 13:00 ke druhému (zubaři na zákrok) a budu mít potvrzené 2 propustky. Mám nárok na paragraf a volno z práce na ten daný den, jestliže mám tu odpolední směnu?

Hledal jsem to, ale nemohl jsem to najít. V práci na personálním oddělení mi bylo řečeno, že ano, ale můj mistr mi dělá v práci peklo a šlape po mně a tvrdí, že ne. Předem Děkuji, Timur

ODPOVĚĎ:
Návštěva lékaře je jednou z takzvaných jiných důležitých překážek v práci na straně zaměstnance. Obecně jde o situace, kdy zaměstnanec nemůže pro zaměstnavatele konat práci v pracovní době, přičemž zaměstnavatel je povinen nepřítomnost zaměstnance na pracovišti omluvit, poskytnout mu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu. Zaměstnanec má ale povinnost plánovat si návštěvu lékaře tak, aby nezasahovala do jeho pracovní doby. Až v případě, že nelze jinak, než navštívit lékaře v pracovní době. Pracovní volno s náhradou mzdy či platu se poskytne na tzv. nezbytně dlouhou dobu. Do tohoto časového intervalu tedy spadá kromě samotného lékařského úkonu také například cesta k lékaři a zpět nebo čas strávený v čekárně a další jiné přímo související úkony.
Návštěva ortopeda nehraje roli, neboť k ní dojde mimo pracovní dobu. Důležité tedy je, zda po zákroku u zubaře budete schopen práce. Pokud ano, měl byste se dostavit na pracoviště v co nejkratší době. Pokud práce schopen nebudete, máte nárok na volno.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Pokud budu mít 2 propustky od lékařů z ranního a poobědového ošetření, musím přijít na odpolední směnu, která je mimo čas ošetření lékaře?