Najprv rozpíšem svoju situáciu a potom dotazy k tomu, aby ste chápali moju situáciu. Takže som Slovák, študujem v Prahe na súkromnej škole a študujem kombinované (diaľkové) štúdium. Presne 8.3.2017 som začal pracovať ako viazaný zástupca investičného sprostredkovateľa kde som dostal poverenie od ČNB, že to môžem vykonávať a od ČNB som dostal IČO na základe ktorého pracujem, takže živnostenský list mi robiť nebolo treba.

Na základe toho IČA som sa prihlásil na finančný úrad a aj do sociálnej poisťovne a mám to ako vedľajšiu činnosť. Prechodný pobyt som si ešte nevybavil, stále sa to rieši pretože sa vždy niečo pokazilo. Zdravotnú poisťovňu mam ešte stále slovenskú a nebol som ani oznámiť, že som začal pracovať, takže ma berú iba ako študenta.
1. Je potreba si ten prechodný pobyt urobiť?
2. Podlieham zdaneniu aj keď to mám ako vedľajšiu činnosť? Nedá sa s tým niečo robiť? A do akého príjmu sa to daní?
3. Musím platiť sociálne odvody? Zálohy som tento rok nemusel, nastavili mi nulové, ale ja by som potreboval to neplatiť vôbec. Nepodnikám na základe živnostenského listu iba toho IČA.
4. Musím sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne tu? Alebo si môžem nechať slovenskú? Ak by som si nechal slovenskú tak môžem byt takto ako doteraz byt vedený iba ako student a tým pádom neplatiť?
Prosím Vás fakt si už neviem rady, nikde mi to nikto nevysvetlí a už je toho na mňa veľa. Vopred Vám ďakujem za pomoc!

ODPOVĚĎ:

Přechodný pobyt občana EU je pouze dobrovolný a je možné o něj požádat při pobytu delším jak 3 měsíce. Jako občan EU můžete na území ČR pobývat i bez přechodného pobytu, je tedy ponecháno na Vás, zda o něj požádáte.
I příjmy z vedlejší činnosti je nutné danit, nicméně bude záležet na konkrétní výši Vašich příjmů, neboť můžete uplatňovat slevu na poplatníka a pravděpodobně slevu na studenta. Daň by při uplatnění těchto slev nebyla hrazena ze zisku z podnikání menšího než cca 190.000,- Kč. Daňové přiznání není nutné podat pouze v případě, že příjmy nedosahují 15.000 Kč.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Podnikání občana cizí státní národnosti na území ČR a placení sociálního, zdravotního, daně, trvalý pobyt
  • Cizinec podnikatel v ČR - placení sociálního, zdravotního, daně, trvalý pobyt