Po diskuzi s realitní společností a s kupujícím vyplývá, že kupující bere na vědomí starší stav nemovitosti a je ochoten se vzdát nároku na uplatnění případných skrytých vad. Podle realitní kanceláře to není první případ kdy to kupující dělá. Návrh je vložit tuto větu do smlouvy:

"1.1 Strana kupující prohlašuje, že:
d) je jí znám současný věcný stav Předmětu převodu v podstatných ohledech a neshledala na něm žádné zjevné vady;
e) Předmět převodu přijímá do svého vlastnictví ve stavu, v jakém se ke dni uzavření této
smlouvy nachází;
- Po uzavření této smlouvy nebude nárokovat od Strany prodávající týkající se zjištěných závad na Předmětu převodu."
Moje otázka je, jak legální to je v ČR a zdali je to napadnutelné, pokud by si to kupující v průběhu těch právních pěti let rozmyslel. S pozdravem a děkuji, Mariana

ODPOVĚĎ:
Ust. § 1916 odst. 2 občanského zákoníku umožňuje, aby se smluvní strany písemně dohodly na vyloučení práv z vadného plnění. Takový postup je tedy v souladu se zákonem.
Formulaci bych však doporučil doplnit tak, aby bylo výslovně uvedeno, že se kupující vzdává práv a nároků z vadného plnění z případných skrytých vad nemovitosti, které by mohly být zjištěny po uzavření kupní smlouvy.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Vzdání se možnosti reklamace skryté vady nemovitosti předem v kupní smlouvě - lze to?