Půjčila jsem si u společnosti 10.000 Kč, měla jsem i s úrokem zaplatit 11.353 Kč. Platila jsem prodloužení celkem 3x 3.960 Kč. Jednou jsem jim poslala 200 Kč s poznámkou úhrada jistiny, celkem tedy jsem zaplatila 12.080 Kč. Chtěla jsem se zeptat, jestli zaplacené prodloužení se může počítat jako úhrada jistiny? Dluh byl předán inkasní agentuře, která žádá zaplatit 18.680 Kč. Děkuji, Josefína.

ODPOVĚĎ:
Pokud není výslovně v popisu poukázaných financí uvedeno jinak, pak se má vždy ze zákona za to, že splátka dluhu je poukázána na příslušenství dluhu, tj. na úroky z prodlení a náklady řízení. Pokud ale částku řádně označíte, že je poukázána na jistinu, musí to věřitel akceptovat a na jistinu ji započítat. Pokud jste tedy prodloužení výslovně neuhradila na jistinu, bylo započítáno na příslušenství.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zaplacení prodloužení splátek úvěru - vliv na splacení jistiny