Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda budu platit nějakou daň, když si nyní budu kupovat družstevní byt a chtěla bych ho co nejdříve převést do osobního vlastnictví. Jak mám postupovat při koupi a převodu? Děkuji. Milena

ODPOVĚĎ:
Podle zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí (z. č. 357/1992 Sb.) § 20 odst. 6 písm. h), popř. j) se daň z převodu nemovitostí neplatí v případech, kdy dochází k pouhému převodu tzv. družstevního bytu do vlastnictví člena družstva.

V případě převodu tzv. družstevního bytu do vlastnictví člena družstva, zpravidla se postupuje tak, že se na družstvu v jím určených lhůtách podá žádost o převod bytu do soukromého vlastnictví. Předpokladem pro tuto žádost je, že v domě jsou jednotlivé byty vymezeny jako jednotky - tj. existují i po právní stránce, a členská schůze družstva rozhodla o převodu bytů do vlastnictví svých členů.