Mám dotaz ohledně pronájmu nemovitosti §9 a daně z příjmu fyzických osob. Nemovitost, kterou chci pronajmout je stará budova a vybavení je rovněž staré. Budu moci do výdajů za účelem pronájmu zahrnout stavební úpravy nemovitosti, nákup nábytku a zařízení, např. darling na vodu, boiler, úpravu venkovního okolí nemovitosti, myslím zpevnění příjezdové cesty k nemovitosti, atd?

U domku bohužel není žádná kolna na uskladnění dřeva, uhlí ale i např. kol, motorky (nájemníci sportují) a jiného technického nářadí. Je možné dát do nákladů stavební úpravy na vybudování kolny? V jaké výši mohu tyto náklady uplatnit? Mohla bych do výdajů zahrnout paušální výdaj 4.000 Kč za měsíc na dopravu? Auto budu používat nejen za dojížděním na nemovitost, ale i k dalším soukromým účelům. Nechci podnikat, chtěla bych pouze pronajímat nemovitost. Pokud bych pronajímala nemovitost, musím dělat odpisy nemovitosti? Jsem zaměstnanec a nemám zatím žádné zkušenosti s pronájmem ani s daněním příjmů FO, vše za mne odvádí můj zaměstnavatel. Děkuji, Božena

ODPOVĚĎ:
Pokud se bude jednat o dlouhodobý majetek do 40 tis. Kč, tak jej můžete do výdajů zahrnout přímo. U dlouhodobého majetku nad 40 tis. Kč ho budete do výdajů uplatňovat fomou odpisů. U stavebních úprav bude záležet, zda mají povahu opravy, potom půjde o uplatnění celé částky do výdajů, nebo případné modernizace či rekonstrukce, potom se bude jednat o dlouhodobý majetek tzv- technické zhodnocení a poté vzhledem k jeho ceně (nad 40 tis.) se bude do výdajů uplatňovat formou odpisů. Pokud budete automobil používat k zajištění příjmů jen částečně, tak můžete použít krácený paušál na dopravu ve výši 4.000 Kč za měsíc. Odpisy nemovitosti, pokud nechcete nemovitost uplatňovat do výdajů, vůbec dělat nemusíte. Pokud budete mít mimo příjem ze zaměstnání další příjmy vyšší než 6.000 Kč za rok, viz příjem z pronájmu podle §9 zákona o daních z příjmů, tak Vám vznikne povinnost podat daňové přiznání a zaměstnavatel Vám nebude dělat roční zúčtování daní, ale zálohy na daň z příjmů za Vás bude stále odvádět. Pokud budete potřebovat odbornou spolupráci, tak můžete využít služeb daňového poradce, vybrat a ověřit jejich oprávněním, zda osoba může poskytovat rady v oblasti daní, si můžete ověřit na https://www.kdpcr.cz/seznam-danovych-poradcu

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Je možné dát do nákladů na pronájem nemovitosti i stavební úpravy - např. vybudování kolárny?
  • Co si může prnajímatel dát do nákladů na údržbu a rekonstrukce pronajímané nemovitosti?