Prodávám použité zboží, které nakupuji od neplátců či soukromých osob a tak podle § 90 zákon č. 235/2004 Sb. nakoupím řekněme za 1.000 Kč, prodám za 2.000 Kč a daním jen ten rozdíl. Pošta má některé služby osvobozené od DPH, mohu to dělat tak, že když řekněme prodám za 2.000 Kč, odečtu si z toho pořizovací cenu 1.000 Kč a k tomu bych ještě odečetl poštu, protože je to taky bez DPH stejně jako to zboží, a danil tedy jen ten zbytek?

Řekněme, že pošta bude za 100 Kč takže 2.000 Kč (prodej) - 1.000 Kč (nákup) - 100 Kč (pošta) = 900 Kč (základ pro výpočet DPH). Doufám, že jsem se vyjádřil tak, aby jste mne pochopili. Děkuji, Bořek.

ODPOVĚĎ:
Ano, chápu Váš dotaz a jak to myslíte. Ustanovení § 90 zákona o DPH je tzv. zvláštní režim a je třeba postupovat přesně podle jeho znění. Tímto způsobem, jaký uvádíte, bohužel postupovat nemůžete. Základem pro výpočet daně je zde tzv. přirážka, kdy od prodejní ceny se odečte pořizovací cena. Prodejní cenou je podle § 90 vše co jako úplatu získáte od zákazníka (cena zboží, provize, náklady na balné, daň, atd.), na druhé straně pořizovací cenou je úplata, kterou jste zaplatil vy osobě, která vám zboží dodala. Příklad: od dodavatele nakoupím za 1.000 Kč použitý kávovar, dodavatel si účtuje 200 Kč jako balné a náklady na doručení, tj. pořizovací cena bude pro mě celkem 1.300 Kč. Kávovar následně prodám za cenu 2.000 Kč a účtuji si balné a přepravné v částce 300 Kč, jako celkovou úplatu tedy obdržím od zákazníka celkem 2.200 Kč. Přirážka tedy činí (2.300-1.200) celkem 1.100 Kč a z této přirážky se poté vypočte koeficientem tzv. shora DPH, protože základem daně podle § 90 je přirážka snížená o daň z přirážky (v uvedeném příkladu při 21 % DPH a přirážce 1.100 Kč je základem daně 909 Kč a daň samotná činí 191 Kč).
Kdybych to naprosto zjednodušil, tak v rámci zvláštního režimu podle § 90 zákona o DPH nemůžete odečítat samostatné náklady tak jak uvádíte, ale zajímá vás jakou celkovou částku od zákazníka obdržíte a za jakou celkovu částku jste od dodatvatele zboží pořídil. Ve vašem případě pokud obdržíte 2.000 Kč a nakoupil jste za 1.000 Kč, tak přirážka je 1.000 Kč.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Výpočet daně při přeprodeji zboží - vliv poštovného