Jsem student, obchoduji na Forexu + kryptoměny (bitcoin). 07/2018 rokem jsem si udělal živnostenský list, tedy ŽL na všechny volné živnosti, protože mi to poradil kamarád, že se mi bude jednodušeji danit, je mi to k něčemu? Jak danit forex, kryptoměny? Potřebuji dávat přílohy k daňovému přiznání (výpis od brokera, kde traduji na forexu)?

Pokud reinvestuji nevyužívám peníze pro svoje účely, nemusím zatím nic danit (vydělám 1 milion na forexu, nevyberu peníze na účet, ale stále zhodnocuji), tzn. daním až v případě že budu peníze potřebovat? A v tomto případě, stávám se i tehdy plátce DPH? Jaké povinnosti jako plátce DPH budu mít v případě že vydělám přes 1 milion za rok (platím 15% daň z příjmu + DPH)? Kolik procent dělá DPH u takovéto výdělečné činnosti? Jako plátce DPH mohu nakupovat zboží bez DPH? Také jsem slyšel, že když jsem student, nemusím odvádět daně. Musím jako student platit zdravotní a sociální, za jakých podmínek? Ještě se chci zeptat, nedávno jsem investoval do jedné společnosti (které se ukázala jako podvod), na této společnosti jsem se dostal do zisku, jak takovýto zisk danit?

ODPOVĚĎ:
K obchodování s kryptoměnami živnostenský list nepotřebujete, nakládáte se svým majetkem. Pokud byste měl přes to kryptoměny zařazeny v obchodním majetku, je jejich prodej příjmem dle § 7 Zákona o daních z příjmů vč. odvodu zdravotního a sociálního pojištění. Pokud kryptoměny v obchodním majetku mít zahrnuty nebudete, bude příjem z jejich prodeje zdaněn dle § 10 odst. 1, písm. b), bod 3. a nebude podléhat odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Živnostenský list je potřeba v případě těžby kryptoměn.
Česká národní banka nepovažuje kryptoměnu za měnu ani za cenný papír a pro účely daně z příjmů se jedná o nehmotnou movitou věc. Příjem vzniká již v okamžiku směny (směna jedné kryptoměny za jinou, nákup zboží či služeb za kryptoměny) a ne až v případě převodu peněz na bankovní účet. Pro přepočet můžete použít např. USD. Pokud kryptoměnu reinvestujete, tak už v tomto okamžiku musíte příjem zdanit. Nelze tedy příjem zdanit, až budete peníze potřebovat.
Dle rozhodnutí Evropského soudního dvora jsou směny kryptoměn osvobozeny od DPH.
Výpisy od brokera k daňovému přiznání přikládat nemusíte, budete je potřebovat až v případě dokazování správci daně při daňové kontrole.
Studenti zdaňují své příjmy jako ostatní poplatníci, pouze mohou za splnění zákonných podmínek navíc uplatnit slevu na dani na studenta ve výši 4020 Kč ročně.
Zdravotní pojištění za studenty platí stát. Pokud budete zdaňovat dle § 10 Zákona o daních z příjmů, zdravotní ani sociální pojištění řešit nebudete. Pokud budete zdaňovat dle § 7 Zákona o daních z příjmů, nebudou se na Vás vztahovat minimální vyměřovací základy zdravotního a sociálního pojištění a toto pojistné budete odvádět ze skutečně dosaženého výdělku.
Nerozumím, co myslíte pod pojmem „investoval jsem do jedné společnosti“. Nakoupil jste obchodní podíl, akcie nebo se jedná o něco jiného?

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zdanění příjmu studenta a běžného nestudujícího občana - rozdíl