2018 bych chtěla koupit pozemek a postavit dům. Kromě své hotovosti chci k financování domu použít prostředky z prodeje mého bytu (vlastním ho déle než 5 let) a chci si vzít malou hypotéku. Nyní se mi naskytla příležitost ke koupi pozemku se starším domkem. Byl by případný zisk z následného prodeje zdaněn 15% v případě, že bych všechny peníze použila k financování koupě pozemku a stavby domu?

Jsem jediný investor, jsem doma s dítětem do 3 let a jediný můj příjem je rodičovský příspěvek. V době, kdy uvažuji o bankovním úvěru, již budu pracovat, ale pokud bych získala peníze z prodeje výše uvedeného starého domku, o úvěr bych nemusela žádat. Děkuji za odpověď. Jiřina.

ODPOVĚĎ:
V případě, že byt vlastníte déle než 5 let, je příjem z jeho prodeje osvobozen dle § 4 odst. 1, písm. b) Zákona o daních z příjmů. Příjem z prodeje bytu tedy zdaňovat nebudete.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Kolik let musím vlastnit nemovitost, abych při prodeji neplatil daň z příjmu?