Jaký je postup, když cizí osoba (ne můj rodinný příslušník) na mě chce přepsat svůj byt? Jaká je potřeba smlouva (zda darovací, kupní, apod.)? Stanoví se symbolický poplatek mezi námi např. 1 Kč (za přepis nebo jako kupní cena). Budu platit já nějakou daň? Z čeho se vypočítává (z hodnoty daru stanovené odhadem nebo z kupní ceny) a jaká je její případná výše? Děkuji, Markéta.

ODPOVĚĎ:
V daném případě je nejvýhodnější uzavřít kupní smlouvu. Kupující v tomto případě hradí daň z nabytí nemovité věci, která činí 4%. Pokud kupujete za symbolickou cenu 1000 Kč, daň bude výměřena finanční úřadem z ceny obvyklé, tj. z ceny, za jakou se nemovitost v dané lokalitě obvykle prodává. Tuto cenu stanoví finanční úřad sám, v dnešní době už nemusíte dokládat znalecký posudek vypracovaný za účelem výpočtu daně.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování nemovitosti mezi cizími osobami a daň z nabytí nemovitosti