1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

2015 jsem zdědila (přesně 30.10.2015) pole po tatínkovi, ten je vlastnil od roku 2004, kdy je také zdědil po své mamince. V září 2017 část pole vykoupil Olomoucký kraj pro stavbu silnice. Tatínek ještě sepsal smlouvu o smlouvě budoucí, já jsem již nyní podepsala na ni navazující kupní smlouvu na odkup části pozemků.

V říjnu 2017 mi byly vyplaceny peníze za prodej a změna byla provedena na katastru. Je nutno tento příjem zdanit, nebo podmínka vlastnictví 5 let je splněna tím, že pole vlastnil tatínek? Děkuji za odpověď, Gábina.

ODPOVĚĎ:
Dle § 4 odst. 1, písm. b) Zákona o daních z příjmů se doba 5 let zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem.
Dle Vámi uváděných informací by měl být příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmů.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zdanění prodaného pozemku získaného v dědictví dědickým řízením
  • Prodej dědictví a daně, zdanění