Je prosím nutné vyhotovení oficiálního znaleckého posudku za účelem odvedení adekvátní darovací daně, je-li mi (fyzické osobě) darováno umělecké dílo? Pokud ne, na základě čeho se stanovuje hodnota díla a tudíž i výše daně (je možné např. uvést v darovací smlouvě, na kolik si ten, kdo umělecký předmět daruje, díla osobně cení)? Děkuji, Bedřich.

ODPOVĚĎ:
Dle § 3 odst. 3 Zákona o daních z příjmů se nepeněžní příjem oceňuje podle právního předpisu upravujícího oceňování majetku. Doporučuji nechat zhotovit znalecký posudek. Hodnotu uměleckého díla budete muset prokázat, pokud Vás k tomu správce daně vyzve.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování nemovitosti - musí být při výpočtu darovací daně znalecký posudek hotnoty nemovitosti?