Zdědila jsem po matce družstevní byt 1+1 a dluhy cca 300.000 Kč. Myslela jsem si, že byt prodám a dluhy zaplatím. Prodej se ale dost vleče, ukázalo se, že nabídka je mnohem větší než poptávka. Teď mám strach,že se věřitelé budou ozývat a nutit mne k zaplacení pohledávek,na které ovšem nemám.

Pochybuji, že mi můžou vzít družstevní byt a obávám se, aby nehrozilo to, že bude uvalena exekuce na dům, ve kterém bydlíme s přítelem a dětmi a kde vlastním ideální polovinu. Co mi radíte dělat? Ještě mne napadlo pronajmout ten byt a postupně splácet dluhy z pronájmu, ale věřitelů je asi 8 a než se dostane i na toho posledního, zase hrozí problémy. Děkuji, Pavla

ODPOVĚĎ:
Primárně komunikujte s věřiteli, byt pronajměte na dobu určitou 1 rok, z nájmu poměrně hraďte závazky a během tohoto jednoho roku se snažte o prodej bytu. Exekučně může být obstaven jakýkoliv majetek, který máte, nejen ten, který jste zdědila. Bohužel není jiná možnost než závazky postupně splácet, protože zpětně se dědictví vzdát nelze.