Manžel je jednatelem firmy - družstva, ja jsem tam taky členem. Družstvo nevydělává, jsou na něj obrovské pokuty, proti některým se soudíme a nějaké víme že příjdou, ale o uválení exekuce ještě nevíme. Byt na firmu je zakoupen na hypotéku. Před manželstvím jsem pořídila pozemek, pokud ho prodám, doplatím hypotéku a družstvo na mně převede byt, tak už se na něj nevztahuje exekuce? Nebo je lepší ho dát na prodej a odkoupit?

Nebudu ho dělit v případě vypořádání společného jmění manželů (SJM)? Nebo jak máme postupovat? Stačí, že peníze z pozemku příjdou na můj účet a odejdou na vyplacení bytu? Děkuji, Darina

ODPOVĚĎ:
Členové družstva neručí za závazky družstva, pokud jste si tedy ve stanovách nestanovili něco jiného. V případě, že byt odkoupíte, tak se na něj nebude vztahovat exekuce nařízená na družstvo a tento byt se stane součástí společného jmění manželů, pokud neuzavřete s manželem dohodu o zúžení společného jmění manželů ve formě notářského zápisu, avšak při exekuci se ke zúžení SJM nepřihlíží.