Ráda bych se zeptala na dotaz ohledně exekuce, která nám s manželem nyní přišla od exekutorského úřadu Brno. V dokumentech je uvedeno, že exekuce má být provedena prodejem nemovitosti (náš RD užívaný k bydlení). Tržní cena domu je cca 1.700.000 – 1.800.000 Kč (dům se sami snažíme za 1 800 000 Kč již více jak 1,5 prodat, ale marně, jsme jihomoravský kraj malé městečko u Kyjova) a na domě je hypotéka 1.690.000 Kč, kterou platíme 3 roky a nesplacená jistina se pohybuje okolo 1.650.000 Kč.

Při těchto dražbách se domy prodávají za poloviční ceny, tzn. výtěžek by nepokryl ani hypotéku natož ještě exekuci.
Prosím o radu, jakým způsobem postupovat, a zda exekutor může prodat dům v dražbě za nižší cenu, než je výše hypotéky na domě (takto by nám vznikl další obrovský dluh za hypotéku, kterou by po nás banka chtěla) a měli bychom o tomto informovat banku, u které máme hypotéku?
Exekuce je na 22.000 Kč (Home Credit) + úroky atd ...., celkme 76.000 Kč. Nejedná se tedy o exekuci na dům. Děkuji, Věra Štětinová

ODPOVĚĎ:
Je nepřípustné za dluh 76.000,- obstavit dům ve více než 20ti násobné hodnotě. Proti exekučnímu zástavnímu právu na domě se doporučuji bránit stížností na postup exekutora k exekučnímu soudu z důvodu nepřiměřenosti zvoleného způsobu exekuce.
Další úvaha o tom, za kolik může být dům prodán je bezpředmětná, protože tento způsob exekuce je naprosto nevhodný a není možné ho provést v souladu se zákonem.