Moje mamka se před rokem rozvedla a ve společném jmění manželů mají stále nemovitosti, které ještě neprodali a tudíž si nevypořádali společné jmění manželů. Teď na jejího bývalého manžela přišla exekuce, je vše zastavené a on to platit nechce (dluh asi 35 tisíc). Můžete mi prosím poradit, co může mamka udělat? Přišla by tak rychle o střechu nad hlavou i s mým 5letým bráškou. Děkuji, Ivana

ODPOVĚĎ:
Je velkou chybou, že není vypořádání SJM provedeno, a tedy by se mělo urychleně dokončit. Za tento dluh nebude prodaná celá nemovitost, to by byla nepřiměřená a nezákonným způsobem provedená exekuce, takže o střechu nad hlavou matka rozhodně nepřijde (spíš by byla provedena exekuce prodejem movitých věcí). Pokud si to matka může dovolit, může ten dluh zaplatit, tím odblokovat nemovitosti a v rámci vypořádání požadovat zaplacení této pohledávky (za předpokladu, že dluh nevznikl za trvání manželství), což by bylo úplně nejrychlejší řešení.