Při exekuci platu je do čisté mzdy pro výpočet exekuce započítán i příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění. Je to tak správné? Děkuji, Jarmila

ODPOVĚĎ:
Srážky se provádějí z čisté mzdy, která se vypočte tak, že se od mzdy odečte záloha na daň z příjmů fyzických osob srážená z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění.
Do čisté mzdy se započítávají i čisté odměny za vedlejší činnost, kterou zaměstnanec vykonává u toho, u koho je v pracovním poměru. Nezapočítávají se však do ní částky poskytované na náhradu nákladů spojených s pracovním výkonem, a to zejména při pracovních cestách. Příspěvek zaměstnavatele na pojištění se do čisté mzdy tedy zahrnout může.