Exekutor mi zablokoval účet, na který mi chodí mzda. Nezbyla mi ani ona "nepostižitelná" část mzdy. Jak je to možné? Karel

ODPOVĚĎ:
Problém spočívá v tom, že "nepostižitelná část mzdy" se používá při exekuci srážkami ze mzdy. Exekutor proto nemůže Vašemu zaměstnavateli přikázat, aby Vám strhl celou mzdu, jelikož ona "nepostižitelná část" Vám musí být vždy vyplacena.

V okamžiku, kdy Vám mzdu vyplatí, např. převodem na Váš bankovní účet, ochrana "nepostižitelné části mzdy" mizí. Exekutorovi následně nic nebrání, aby peníze u banky postihl jako "jinou pohledávku" v plném rozsahu.

V případě hrozící exekuce si proto vždy domluvte u zaměstnavatele, aby Vám mzdu vyplácel v hotovosti, či ji posílal poštovní poukázkou.