Půjčil jsem bývalému kolegovi peníze (95.000 Kč), měsíčně splácel 1.765 Kč, po určité době přestal. Mám podepsaný dokument "Uznání dluhu" na výši 59.176 Kč ze dne 10.10.2012. Pán dlužil hodně lidem a firmám. Prosím jak mám postupovat k získaní peněz zpět, nechci aby mu to "prošlo jen tak". Pokud budete chtít nějaké doplňující údaje, rád pošlu. Moc díky. Emil.

ODPOVĚĎ:
Správný postup vymáhání dluhů je uveden na této stránce:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vymahani-dluhu-smenky.html
Nejdříve mu zašlete předžalobní výzvu, ve které popíšete situaci (že jste mu půjčil peníze, kdy a v jaké výši, kolik splatil a kolik stále dluží) a vyzvete jej, aby dluh splatil (vzor předžalobní výzvy naleznete zde:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html).
Pokud ani na tuto výzvu nebude reagovat, můžete se obrátit na civilní soud (ve Vašem případě okresní soud, v jehož obvodu má žalovaný bydliště a podat na něj žalobu, popř. návrh na platební rozkaz).
Před soudem se můžete nechat zastoupit advokátem, kontakt naleznete zde: www.advokatikomora.cz.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Vymáhání dluhu z dlužního úpisu, písemného uznání dluhu dlužníkem věřiteli