Slyšel jsem, že promlčením právo definitivně nezaniká, ale je hůře vymahatelné. Co přesně to znamená? Takže když mi třeba někdo dluží a uplyne promlčecí lhůta, lze nebo nelze se domoci peněz? Kája

ODPOVĚĎ:
Věřitel může žádat soud o své právo
, vše ale záleží na tom, zda dlužník uplatní svou námitku promlčení.

Právo, které věřiteli z promlčené pohledávky náleží, stále trvá.
Dlužník může kdykoliv dobrovolně splnit svůj dluh
.
A to i po vznesení námitky promlčení.

Promlčení znamená zánik nároku – neboli zánik práva vymoci pohledávku u soudu, pokud dlužník vznese námitku promlčení. Soud potom věřiteli nárok nepřizná.