Můj otec (15 let vdovec) mně nyní daroval byt běžnou darovací smlouvou. 2008 však zemřel můj bratr, po kterém zůstal syn, otcův vnuk. Bude mít tento vnuk právo po úmrtí mého otce, nárokovat dědický podíl na již darovaném bytě? Může se darovaného bytu za života, nějak dotknout dědické řízení po následné smrti zůstavitele? Jaké okolnosti by to mohly ovlivnit? Děkuji, Richard

ODPOVĚĎ:
Pokud byl byt darován za života, vůbec nebude předmětem dědického řízení. V rámci dědického řízení bude řešen pouze majetek, který zůstavitel ke dni úmrtí vlastnil. Pokud nic do dědictví nezbude, dědit nebude nikdo, neboť nebude co dědit. S bytem, který byl darován za života, to nemá nic společného a v rámci dědického řízení si nikdo nemůže nárokovat jakýkoliv podíl na bytě.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Právo na vyrovnání v dědictví při darování nemovitosti rodičem za života