06/2015 jsem dostala darem 350.000 Kč od maminky, která byla vdova. Ještě tentýž měsíc byla odvezena do nemocnice (domů se již nevrátila) a v prosinci 2015 zemřela. Tyto peníze jsem si převedla na svůj účet z jejího ještě v červnu 2015, bezprostředně po té, co ji odvezla záchranka.

Následně si ještě přímo vložila na svůj účet další 2 její důchody cca 20.000 Kč (za červen a červenec 2015) a hotovost 30.000 Kč, kterou nalezli bratři v domě a odevzdali mi ji. Měla jsem dispoziční právo provádět transakce z matčina účtu. Mám 2 bratry, kteří nyní chtějí, aby tyto peníze (dohromady cca 400.000 Kč), které mám na účtu, byly započteny jako dar v dědickém řízení – odvolávají se na zákon č. 89/2012 Sb. Notář tuto variantu zatím nechce příliš rozebírat a chce, abychom si to vyřešili mezi sebou. Musí notář tuto částku zohlednit při výpočtu mého podílu z dědictví, pokud na tom budou bratři trvat? Může mě přinutit předložit výpisy z banky, kde jsou vklady těchto částek? V dědictví se nyní rozděluje pouze nemovitost, která má hodnotu 1.200.000 Kč. Děkuji, Kristýna.

ODPOVĚĎ:
V případě, že Vaši bratři budou na započtení daru trvat a prokáží, že k darování došlo, bude notář muset dar započíst. Notář si pak může sám vyžádat z banky sdělení o zůstatku na účtu Vaši matky k datu úmrtí, nemá však právo žádat sdělení o zůstatku na Vašem účtu. I pokud jde o dva důchody a 30.000 Kč v hotovosti, pak bude na bratrech, aby prokázali, že matka ke dni úmrtí těmito penězi disponovala.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Započtení finančního daru darovaného rodičem potomkovi v dědictví, dědickém řízení